słowacki -

Języki mniejszościowe oraz język regionalny
naszym wspólnym bogactwem
Języki mniejszości narodowych i etnicznych w życiu społecznym i gospodarczym.

Nawigacja

Obecna strona jest wersją archiwalną. Aktualny Serwis Języków mniejszościowych oraz języka regionalnego, a także Mniejszości Narodowych i Etnicznych dostępny jest pod adresem: https://www.gov.pl/web/mniejszosci-narodowe-i-etniczne

słowacki

słowacki

  • słowacki
    słowacki

Język słowacki należy do zachodniej grupy języków słowiańskich. Obejmuje trzy zespoły dialektalne: zachodni, środkowy oraz wschodni. Wyróżnia się również pogranicze gwary morawsko-słowackiej. Pierwsze próby stworzenia języka literackiego sięgają XVIII wieku. Współczesny język literacki uformował się w  połowie XIX wieku (podłożem jego są gwary centralne). Język słowacki posługuje się alfabetem łacińskim.

Słowacki to język urzędowy na terenie Słowacji oraz Prowincji Autonomicznej Wojwodiny w  Serbii. Na całym świecie posługuje się nim około 7 mln osób zamieszkujących przede wszystkim Europę.

Pobierz alfabet

A Á Ä B C Č D Ď DZ DŽ E É F G H CH I Í J K L Ĺ Ľ M N Ň O Ó Ô P Q R Ŕ S Š T Ť U Ú V W X Y Ý Z Ž

W Polsce według danych Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i  Mieszkań z 2011 r. mniejszość słowacka liczy 2,7 tys. osób. Słowacy zamieszkują tereny na południu kraju, w  szczególności Spisza i Orawy. Na co dzień posługują się gwarą spiską, będącą gwarą pogranicza, lecz mają słowacką świadomość narodową1.

Język słowackiej mniejszości narodowej jest pielęgnowany przede wszystkim w szkołach oraz kościołach na terenach zamieszkanych przez polskich Słowaków. Nie istnieją jednak słowackie media. Wyjątkiem jest miesięcznik „Život”, wydawany w Krakowie przez Towarzystwo Słowaków w Polsce2.

 

1 W. Pisarek, Polszczyzna 2000: Orędzie o stanie języka na przełomie tysiącleci, str. 297

2 T. Kostyrko, T. Zgółka, Kultura wobec kręgów tożsamości: Kongres Kultury Polskiej: materiały konferencji przedkongresowej, str. 188

Zainstaluj wtyczkę Flash, aby zobaczyć odtwarzacz.

Medatdane

Opublikowane przez: JSK Internet
Ostatnia zmiana: 26.06.2015 10.08.2015 JSK Internet
do góry